Alış Satış
EURO TL TL
USD TL TL
Altın (gr.) TL TL
SARAYONU


Hakkımızda

Duraydalılar Köyü Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kuruluş Öyküsü

Saygıdeğer hemşehrilerimiz,   2008 Nisanının bulutlu bir akşamında evde yapacak bir iş ararken hergünkinden farklı bir sesle cep telefonum çaldı.Ahizenin karşı tarafında heyecanlı bir ses tonuyla kıramıyacağım bir dostumun sesi  beni acilen Muhammet KÜÇÜKYAMAN arkadaşımızın evine çay içmek için nazik bir şekilde davette bulundu.Bir dost davette bulunurda davete icabet olunmaz mı? Büyük bir heyecanla yerimden fırlayıp davete icabet etmek için yola koyuldum.Yolda giderken içimden Allah Allah bu saatte ne çayı ! Bu işte bir bit yeniği var diyor ve hayırlısı diyordum.Muhammet arkadaşımızın evine vardığımda  kapıda heyecanla beni bekliyen Ahmet ÇELİK, Ferhat SARIKAYA ve Kürşat ÖZDEMİR’i görünce şakayla karışık ne çayı bu saatte arkadaşlar dedim.Ferhat arkadaşım, Hocam seni özledik, oturup sohbet etmek istedik,dedi.Kucaklaşıp hal hatır sorulduktan sonra Ahmet arkadaşım söze girip, hocam biz düşündük taşındık bir dernek kuralım dedik, dedi.Ben de kısa süreli bir şok oldu bu söylenenler.Adamlar dernek kurmaktan bahsediyorlardı.İnsan herhalde bir şok yaşayacak bu söylenenlere.Arkadaşlar siz ne yapmak istediğinizin ,nasıl bir işin içine girmek istediğinizin farkında mısınız? Peki dernek için bir binaya ihtiyacımızın olacağını biliyor musunuz? Bu işlerin ne kadar zor olduğunu biliyor musunuz? İnsanların beklentilerine cevap verebilecek miyiz? Bu işler için maddi manevi fedakarlık yapmamız gerektiğini biliyor musunuz? Bizim yaptığımız Donkişotluk dedim.Kısa bir süre sessizlik çöktü odada.Hocam doğru söylüyorsun ama bir cenazemiz oluyor duyamıyoruz,bir düğünümüz oluyor sonradan haberimiz oluyor dedi köşeden ürkek bir ses.Dernek işlerinden konuşurken herkesin gözünden sanki bu işi biz başaramayacağız gibi bir hisse kapıldığı çok net bir şekilde okunuyordu.

Ev sahibi arkadaşım, elinde çaydanlıkla odaya girince hele şu çayımızı bir içelim denildi hep bir ağızdan. Çaylar içildi , çerezler yenildi ve o gece başka bir gün tekrar bir araya gelmek için herkes evinin yolunu tuttu.

Kısa bir süre sonra değerli arkadaşım Muhammet KÜÇÜKYAMAN dernek binası için kullanılmak üzre köylümüz Sayın Metin ÖZMEN ağabeyimizin bize bir yer tahsis edebileceğini ve bizlere de her türlü konuda yardımcı olabileceğini söylediğini bana anlatınca ben bu işin artık olabileceğine inanmaya başladım.Derneğin kurulması ve bir an önce faaliyetlerine başlaması için Muhammet KÜÇÜKYAMAN, Hüseyin KIZILOĞLU, Kürşat ÖZDEMİR, Ahmet ÇELİK, Ali GÖKMEN, Pehlüldane AÇIKGÖZ, Murtaza CANOĞLU ve Seyit  Mehmet GÖKMEN’ den oluşan Dernek Kurucu Üyeleri çalışmalarına büyük bir heyecanla 10.06.2008 tarihinde resmen başlamıştır.

23.08.2008 tarihinde yapılan İlk Olağan Genel Kurulda Sayın Muhammet KÜÇÜKYAMAN Başkanlığa seçilmiştir.

Yönetim Kurulundaki arkadaşlarımız gerçekten samimi duygularla bu işe başladıkları için  yapılan çalışmalar kısa sürede meyvesini vermeye başlamıştı bile. Ramazan ayının ilk haftası Sayın Metin Özmen ağabeyimizin katkılarıyla 300 kişilik bir iftar yemeği programı düzenliyen derneğimiz aynı zamanda 10 aileye de maddi destek sağlamıştır.

Dernek Başkan Yardımcısı olarak  şahsım ve Yönetim Kurulu adına Sayın Metin ÖZMEN’e, Sayın Hasan Hüseyin KÜÇÜKBALCI’ya Sayın Hacı Mustafa EROĞLU’na bizlere verdikleri maddi-manevi desteklerinden dolayı teşekkür ederim.

www.agacoba.com (www.agacoba.com) sitesinden dernek faaliyetlerimiz ve köyümüzle ilgili gelişmeleri takip edebilisiniz.Bu sitenin oluşumunda emeği olan Pehlüldane          AÇIKGÖZ arkadaşıma ve değerli Başkanım Sayın Muhammet KÜÇÜKYAMAN’a ,sitenin isim hakkını veren Sayın Fatih ÖZMEN ve Abdurrahman YILDIRIM’a da teşekkür eder şükranlarımı sunarım.

Değerli hemşehrilerimiz, köyümüzün kalkınması,güzelleşmesi ve çevresinde parmakla gösterilen her yönüyle örnek bir köy olması için derneğimizin yapabileceği projeleri olmakla birlikte siz hemşehrilerimizin de değerli fikirlerinden, eleştirilerinden istifade etmek istiyoruz. Köyümüzü ve  insanımızı ilgilendiren her türlü konuda düşüncelerinizi Cuma akşamki toplantılarımıza katılarak söyleyebilir bizlere yol gösterebilirsiniz. Bizler, yönetimde bulununlar da bundan gayet mutlu olacağımızı belirtir, hiç olmazsa bu yolda yalnız olmadığımızı biliriz.Bizler özellikle eğitimin önemine inanıyor ve insanımız için ne yapılması gerekiyorsa fedakarlıktan kaçınmamak gerektiğine inanıyoruz.Mutat aralıklarla Dernek binamızda ve köyümüzde alanında uzman konuşmacılara konferanslar düzenliyerek insanımızı bilinçlendirmek bizim en büyük hedefimizdir. 

YAZAN: HÜSEYİN KIZILOĞLU